ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie

23 kwi

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej, gorącej kawy. Dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy, kofeiny i dobroczynnych składników odżywczych jest do zdrowy początek dnia pełnego obowiązków.

Badania pokazują, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko wielu poważnych chorób. Kawa naturalna zawiera witaminy z grupy B, potas, mangan i magnez. Filiżanka kawy to również naturalny zastrzyk energii na cały dzień. Kawa może spowodować, że będziemy mniej zmęczeni i zwiększyć poziom energii, co jest potrzebne do efektywnej pracy w ciągu dnia. To dlatego, że kawa zawiera stymulant zwany kofeiną, która jest najczęściej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie. Po wypiciu kawy kofeina wchłania się do krwioobiegu, a stamtąd przemieszcza się do mózgu. W mózgu kofeina blokuje hamujący neuroprzekaźnik adenozyny. Kiedy tak się dzieje, zwiększa się ilość innych neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina i dopamina, co prowadzi do wzmożonego wyzwalania neuronów. Kofeina zwiększa także poziom adrenaliny we krwi. Kawa poprawia różne aspekty funkcji mózgu, w tym pamięć, nastrój, czujność, poziomy energii, czas reakcji i ogólną funkcję umysłową. Dlatego warto wypić mocną filiżankę kawy około pół godziny przed pójściem na siłownię czy do pracy.

Kofeina jest również znana ze spalania komórek tłuszczowych, dlatego jest składnikiem wielu popularnych odchudzających suplementów diety i preparatów zmniejszających cellulit.

Aby dowiedzieć się więcej, poczytaj blog o kawie. Kawa zapobiega również zachorowaniom na cukrzycę typu 2, chorobę Alzheimera oraz na chorobę Parkinsona. Osoby pijące kawę mają również znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na marskość wątroby, która może być spowodowana kilkoma chorobami wpływającymi na wątrobę. Kawa zawiera również błonnik, który pomaga oczyszczać jelita i pomóc w regularnych wypróżnieniach, co zapobiega zachorowaniom na raka jelita grubego. Kawa może powodować łagodny wzrost ciśnienia krwi, który zwykle zmniejsza się z czasem. Osoby pijące kawę codziennie mają nieco niższe ryzyko udaru mózgu i wystąpienia chorób serca. Biorąc pod uwagę, że osoby pijące kawę rzadziej chorują na wiele chorób, można stwierdzić, że kawa może pomóc nam dłużej żyć.