ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Na co zwracać uwagę wybierając płytki z naturalnego kamienia

11 Kwi

Na co zwracać uwagę wybierając płytki z naturalnego kamienia

Atrakcyjne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu płytki podłogowe to dobra inwestycja i praktyczny wybór do pokoi i pozostałych wnętrz w domu.

W sprzedaży bez problemu znajdziesz szeroki wybór płytek do zastosowania w przedpokoju, kuchni, czy łazience współczesnego mieszkania, a nawet na zewnątrz, przykładowo na tarasie czy schodach. Płytki podłogowe dostępne są w coraz bardziej zróżnicowanych wzorach, kolorach, fakturach i rozmiarach. Wybieraj z kamienia naturalnego, takiego jak terakota, wapień lub marmur, lub z materiałów sztucznych, takich jak porcelana, ceramika lub beton, a nawet szkło.

Płytki z kamienia naturalnego mają unikalne tekstury i odcienie, ale są bardziej podatne na pękanie lub zarysowanie niż te wykonane z innych materiałów i mogą wymagać uszczelnienia po ułożeniu i w przyszłości.

Materiały sztucznie wytworzone przez człowieka są zwykle tańsze i dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów, ale zwykle nie mają charakteru kamienia naturalnego, jednak nie ustępują mu trwałością. Płytki z kamienia naturalnego zwykle mają wykończenia naturalne, szlifowane lub polerowane.

Naturalne powierzchnie wydają się matowe z ciekawą fakturą i bruzdami, szlifowane płytki są gładkie, ale matowe, a polerowane płytki mają gładki połysk. Im wyższy połysk, tym bardziej wodoodporny, ale także bardziej śliski będzie kafelek. Płytki można zrobić z różnego rodzaju kamienia. Granit jest bardzo twardy, dostępny w wielu kolorach, a jeśli jest odpowiednio uszczelniony i wypolerowany, jest odporny na zarysowania, jednak może pęknąć. Idealnie nadaje się jako płytki do salonu, kuchni i przedpokoju. Marmur jest porowaty, więc wybieraj szlifowane lub polerowane wykończenia, szczególnie w kuchni. Dostępny jest w różnych kolorach, to dobry wybór do łazienek, jednak takie płytki są stosunkowo drogie i delikatne oraz wymagają szczególnej pielęgnacji. Wapień występuje w ziemistych odcieniach, zarówno z fakturowanymi, jak i polerowanymi wykończeniami. Może się plamić i zarysować, dlatego należy unikać umieszczania go w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie, za to świetnie sprawdzi się w salonie.