ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Jak ciąć płytki do ułożenia w naszej łazience?

3 lis

Jak ciąć płytki do ułożenia w naszej łazience?

W przypadku kiedy robimy remont naszego mieszkania, nie można zapominać o kuchni i łazience, coraz więcej osób układa płytki samodzielnie.

Dzieje się tak z kilku powodów, jednym z nich jest długi okres oczekiwania na fachowców czy też ekipy remontowe. W sklepach budowlanych można zakupić obecnie gotowe zaprawy do układania płytek, dzięki czemu nie trzeba znać się na przygotowanie kleju lub też zaprawy do płytek. Można zakupić także niezbędne urządzenia do podcinania, dzięki czemu dostosujemy ich wielkość do naszych potrzeb. Niektóre poradniki dotyczące majsterkowania zalecają cięcie płytek szlifierką kątową lub nożem do szkła. Jednak szlifierka kątowa nie jest zalecana ze względu na jej niedokładność i ryzyko odprysków. Dobra przecinarka do płytek ma podziałkę i tak zwany ogranicznik, można ustawić wymaganą szerokość płytki na urządzeniu i przyciąć kilka płytek do wymaganego rozmiaru. Oczywiście na początku należy dokładnie zmierzyć dokładnie, jaką szerokość mają mieć z płytki. Aby to zrobić, najlepiej ułożyć płytkę na krawędzi i upewnić się, że jest dokładnie pozioma. Za pomocą linijki i flamastra można nakreślić narysuj linię cięcia po widocznej stronie płytki, uwzględniając szerokość fugi. Wówczas płytka będzie przygotowana do cięcia i będziemy mogli otrzymać płytkę odpowiedniej długości. Jak ciąć płytki do ułożenia w naszej łazience?

Jeśli posiadasz przecinarkę ręczną, ustaw kółko dokładnie na początku płytki, czyli również na początku narysowanej linii i raz ją przeciągnij.

Oczywiście należy przyłożyć odpowiednią siłę, jednak niezbyt mocno aby płytka nie pękła, ale na tyle aby wykonać nacięcie. Z czasem można nabrać wprawy i wyczuć przy jakim cięciu płytki będą pękały tam gdzie chcemy. Z drugiej strony różny materiał będzie wymagała różnej siły nacisku. Można także zakupić urządzenie, które będzie pomagało nam w łamaniu płytek, jeżeli jednak go nie posiadamy dobrze może sprawdzić się krawędź prostego stołu. Kiedy szukamy dobrej jakości sprzętu do cięcia, dobrym pomysłem będzie maszynka Sigma, która tnie bardzo dokładnie, nie tworząc odprysków. Mogą z nich korzystać także osoby niezbyt doświadczone.