ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Mączniaka prawdziwego i rzekomego można szybko zwalczyć

12 lip

Mączniaka prawdziwego i rzekomego można szybko zwalczyć

Kiedy ustabilizuje się ciepła, sucha pogoda, uważaj na rozwój mączniaka prawdziwego na swoich uprawach.

Mączniak prawdziwy jest częstym letnim problemem wielu rodzajów zbóż, warzyw, owoców i ciętych kwiatów. Ale większości tego typu problemów można uniknąć lub wyleczyć w krótkim czasie za pomocą fungicydów.

Mączniaka prawdziwego i rzekomego można szybko zwalczyć

Jak zidentyfikować mączniaka jabłoni

Kilka gatunków grzybów powoduje mączniaka prawdziwego, z których każdy atakuje różne grupy roślin, w tym warzywa, owoce, drzewa owocowe i kwiaty. Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o mączniaku prawdziwym, jest to, że różni się on od mączniaka rzekomego, pomimo pewnych podobieństw w wyglądzie. Oba wytwarzają na liściach masy zarodników o jasnym kolorze. Mączniak rzekomy rozwija zarodniki tylko na spodniej stronie liści, natomiast mączniak prawdziwy po obu stronach liści oraz na pędach, pąkach i niekiedy kwiatach. Co więcej, mączniak rzekomy to choroba, która pojawia się w chłodnych, wilgotnych warunkach i zazwyczaj zatrzymuje ją ciepła, sucha, wietrzna pogoda.

Mączniak prawdziwy rozwija się, gdy liście są suche, a pogoda jest ciepła, dodatkowo wiatr przenosi zarodniki na inne rośliny. W rzeczywistości zarodniki mączniaka prawdziwego nie mogą się rozwijać, gdy liście są mokre, dlatego podlewanie z góry jest czasami zalecane jako środek zapobiegawczy w przypadku bardzo podatnych na mączniaka upraw. Zarodniki mączniaka prawdziwego zimują na roślinach wieloletnich, takich jak winogrona, maliny, truskawki i drzewa owocowe lub w resztkach roślinnych z zeszłego roku. Gdy warunki są odpowiednie, choroba szybko się rozprzestrzenia. Optymalna sytuacja dla rozwoju choroby to chłodne, wilgotne noce, a następnie gorące, suche dni.

Pozostawiony bez kontroli mączniak jabłoni powoduje, że liście żółkną, obumierają i odpadają, pozostawiając owoce i warzywa narażone na oparzenia słoneczne i uniemożliwiając prawidłowy rozwój kwiatów ciętych. Działania prewencyjne w uprawach podatnych i regularne badania mogą zapobiec katastrofalnej epidemii tej choroby.