ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Nowoczesne materiały uszczelniające

22 Lut

Nowoczesne materiały uszczelniające

W różnych maszynach i urządzeniach stosuje się różnego rodzaju rodzaje uszczelek, kiedyś najczęściej były to uszczelki gumowe, obecnie coraz częściej są to uszczelki wykonane z nowoczesnych materiałów.

Pozwalają one otrzymać uszczelki odporne na działanie wysokich temperatur, ciśnienia, środków chemicznych, takich jak kwasy czy zasady. Oczywiście materiały tego rodzaju możemy mieszać z różnego rodzaju związkami, mogą być to przykładowo węgiel, teflon czy też różnego rodzaju inne dodatki, które będą decydowały o ich właściwościach, także twardości. Oczywiście do każdej maszyny potrzebna będzie uszczelka odpowiedni specyfikacji, zasadniczo maszyny wykorzystują uszczelki miękkie lub też twarde, w zależności od tego gdzie będą montowane. Nowoczesne materiały uszczelniające

Mogą być to uszczelki w elementach ruchomych lub też stałych.

Należy pamiętać iż powinny one posiadać określoną plastyczność, dzięki której będą mogły dostosowywać swój kształt do ruchów różnego rodzaju urządzeń. Bardzo dobrym przykładem zastosowania tego rodzaju uszczelnień są silniki hydrauliczne, czy też cała hydraulika siłowa która posiadając wiele elementów, będzie musiała je połączyć, w tym przypadku potrzebne będą różnego rodzaju uszczelki, różnej wielkości, różnego kształtu, pozwalające uszczelniać różnego rodzaju złącza. Dobrym przykładem może być tutaj wąż hydrauliczny, który będzie potrzebował odpowiedniego uszczelnienia, aby utrzymać odpowiednie ciśnienie w całej maszynie. Można zastosować specjalne kauczuki takie jak NBR, jest odpowiednia mieszanka gumy oraz kauczuku, jest to związek polimerowy, bardzo nowoczesny który pozwala także na łączenie go z innymi różnymi materiałami, które mogą wpływać na jego zachowanie, jego właściwości. NBR to materiał odporny na różnego rodzaju smary czy też oleje, dobrze zachowuje się także w różnych amplitudach temperatur, zatem jego stosowanie jest bardzo uniwersalne, znajdują zastosowanie w wielu różnych maszynach oraz urządzeniach. Oczywiście warto zwrócić tu uwagę ma właściwości plastyczne, możemy zastosować przykładowo większą ilość kauczuku, dzięki czemu będziemy mogli uszczelki NBR stosować w przypadku łączenia elementów ruchomych.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com