ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Czym więc jest elektrostymulacja mięśni i jak jest stosowana w fizjoterapii?

16 Lut

Czym więc jest elektrostymulacja mięśni i jak jest stosowana w fizjoterapii?

Być może widziałeś te urządzenia elektryczne w reklamach telewizyjnych. Mówi się, że mogą one budować i ćwiczyć mięśnie oraz spalać tłuszcz. Wystarczy przypiąć urządzenie do ciała, położyć się, zrelaksować i patrzeć, jak tłuszcz znika.

Tak, działają one na elektryczną stymulację mięśni, a poczujesz ich mrowienie i kurczenie się mięśni. Elektryczne stymulatory mięśni (EMS) są stosowane w fizjoterapii do dwóch celów. Aby pomóc ludziom wzmocnić zranione obszary, tak aby nie spalać tłuszczu ani mięśni. Aby wzmocnić słabe mięśnie, kluczem jest aktywne ćwiczenie mięśni, gdy maszyna jest włączona. Stymulator mięśni musi być zsynchronizowany z aktywnym ruchem, aby był skuteczny. Fizjoterapeuci stosowali tę zasadę od lat czterdziestych XX wieku ze swoimi sportowcami. Na przykład ciężar zostanie umieszczony na kostce, a podkładki stymulujące zostaną umieszczone z przodu uda (mięsień czworogłowy). Następnie osoba prostuje kolano, powodując kurczenie się mięśni, podczas gdy stymulator działa na mięsień czworogłowy, co również powoduje jego pracę. Dzięki pracy mięśnia wraz ze stymulatorem zostanie wzmocniony efekt ćwiczeń bez obciążania mięśni i stawów. Stymulatory mięśni są również stosowane w celu łagodzenia bólu i skurczu mięśni. Fizjoterapeuci wykorzystają je na przykład na mięśnie pleców, aby zmniejszyć napięcie mięśni i skurcze. Ten powtarzający się skurcz i rozluźnienie mięśni każe mózgowi rozluźnić mięśnie i znieść napięcie.

Często używa się ich w połączeniu z ciepłem, które ma wspaniały efekt relaksujący. Informacje na temat treningów EMS można znaleźć na stronie https://www.fitxpress.pl/ems-efekty-i-dzialanie/. Stymulator mięśni jest tak naprawdę specjalistyczną formą przezskórnego elektrycznego stymulatora nerwów, gdzie mięśnie są stymulowane małymi elektrodami. Stymulator mięśni nie tylko powoduje rozładowanie napięcia mięśni, ale także zmniejsza ból. Wysyła sygnały elektryczne przez nerwy do mózgu, co pomaga uwalniać endorfiny i blokować sygnały bólowe. Elektryczne stymulatory mięśni zdecydowanie mają swoje miejsce, ale to w jaki sposób są używane i do jakiego celu jest to kluczowe.