ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Jak wybrać komfortowy i funkcjonalny tapczan?

1 Gru

Jak wybrać komfortowy i funkcjonalny tapczan?

Tapczany kojarzą się z klasycznymi meblami wypoczynkowymi z funkcją spania, które królowały kilkadziesiąt lat temu w polskich mieszkaniach. W większości przypadków pełniły one rolę łóżka dla dzieci i młodzieży. Obecnie określenie to nie jest już tak jednoznaczne a różni producenci określają tym mianem różne formy kanapy. Spróbujmy zatem zdefiniować pojęcie tapczanu i odpowiedzieć na pytanie – jak wybrać wygodny i funkcjonalny model?

 

Czym tak właściwie jest tapczan?

Kilkadziesiąt lat temu w większości polskich domów i mieszkań tapczany pełniły ważną rolę w procesie urządzania wnętrz – szczególnie pokojów młodzieżowych. Tapicerowany mebel wypoczynkowy mógł być jedno lub dwuosobowy. Bardzo często występował w połączeniu z szafkami i półkami i dzięki charakterystycznemu sposobowi zamykania tworzył tzw. półkotapczan. Ten kompaktowy mebel doskonale sprawdzał się w niewielkim mieszkaniu w bloku, w którym każdy centymetr wolnej przestrzeni był na wagę złota.

Tapczan składał się z drewnianej skrzyni i piankowego materaca a całość była obita tkaniną tapicerską. Modele wolnostojące posiadały otwierany pojemnik na pościel, dzięki czemu w dzień tapczan pełnił rolę kanapy do siedzenia. 

Obecnie tapczan w swej klasycznej formie wraca do łask i jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla łóżek z materacem. Producenci starają się nawiązywać do dawnej stylistyki zarówno pod względem konstrukcyjny jak i stylistycznym, choć oczywiście wszystko to ma odświeżoną formę. Zmieniły się tkaniny, mechanizm otwierania również jest dziś dużo łatwiejszy w obsłudze. Ponadto wiele modeli posiada ruchomą część, po podniesieniu której powstaje zagłówek zwiększający komfort wypoczynku w ciągu dnia. Tapczan może mieć tapicerowane oparcie z jednej lub dwóch stron. Występują również modele bez oparcia, wyglądem najbardziej przypominającym tradycyjne łóżko.

Chociaż wydawać by się mogło, że definicja tapczanu jest dość jasna to wielu producentów stosuje to pojęcie zamiennie z kanapą, wersalką i sofą. Wszystkie te nazwy stały się w obecnych czasach swoimi zamiennikami co niestety często jest dla klientów mylące. 


Sprawdź ofertę: Sklep meblowy Ms-meble24.pl

Jak wybrać komfortowy i funkcjonalny tapczan?

Jak wybrać wygodny i komfortowy tapczan?

Na wstępie warto zaznaczyć, że mimo wszystko nawet bardzo wygodny tapczan nie zastąpi solidnego materaca z prawdziwego zdarzenia. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednim metrażem aby wstawić tam nierozkładane, pełnowymiarowe łóżko. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest tapczan rozkładany, który w ciągu dnia możemy złożyć do postaci niedużej sofy. To cenna zaleta tego typu mebli szczególnie jeśli pokój jest naprawdę mały lub dzieli go rodzeństwo. Rozkładane modele sprawdzają się również jako dodatkowe miejsce do spania w pokoju gościnnym, zarezerwowanym dla nocujących u nas od czasu do czasu gości. Tapczany rozkładane, podobnie jak wszystkie tego typu meble mają tę wadę, że nie mogą posiadać materaca sprężynowego. Zwykle jest to pianka, której poszczególne moduły mogą być na siebie nakładane w celu złożenia. Jeżeli planujemy użytkować taki tapczan sporadycznie to spokojnie może to być zwykły materac piankowy. Jeżeli ma to być łóżko do codziennego użytkowania to warto wybrać model z wyższej półki ale z bardzo dobrej jakości materacem z pianki wysokoelastycznej, podobnej do tej wykorzystywanej w klasycznych materacach na łóżko. Zyskamy dzięki temu znacznie większy komfort snu oraz pewność, że materac ten posłuży nam na lata.

Jeżeli posiadamy odpowiednią ilość miejsca na standardowej wielkości tapczan warto rozważyć modele z pojemnikiem na pościel, dzięki któremu w ciągu dnia tapczan będzie pełnił funkcję wygodnej kanapy do siedzenia. W tym celu przyda się również oparcie na dłuższej części tapczanu, które zwiększy komfort użytkowania. 

 

Kolorystyka i design – wybieramy tapczan dla dziecka

Jeżeli tapczan ma trafić do pokoju dziecka lub nastolatka warto pozwolić mu na wybór kolorystyki tkaniny. Producenci oferują całą gamę barw i faktur, również z nadrukami, które szczególnie podobają się młodzieży. Kolor mebla warto dobrać do ogólnego wystroju pokoju, najlepiej na zasadzie kontrastu. Na tle jasnych ścian najlepiej wygląda ciemniejszy mebel z kolei w przypadku często wybieranych przez nastolatków ciemniejszych barw lepszym rozwiązaniem będzie tapczan w jasnym kolorze. Motyw graffiti lub komiksu spodoba się młodzieży i ożywi pokój, podobnie jak tapczan w bardzo mocnym i jaskrawym kolorze. Producenci mebli tapicerowanym umożliwiają przeróżne warianty łączenia tkanin i kolorów w obrębie jednego modelu, dlatego bez większych problemów możemy stworzyć tapczanik, który w pełni zadowoli młodego człowieka.

Obecnie oparcia tapczanów przybierają najróżniejsze kształty – począwszy od zupełnie prostych poprzez bagato pikowane po te zakończone finezyjnym kształtem. Model zawsze warto dopasować do stylistyki wnętrz. Do pokoju nastolatki utrzymanego w stylu glamour świetnie sprawdzić się np.  tapczan z mięsistym, głęboko pikowanym oparciem dodatkowo ozdobionym kryształkami. 

Dodatki do tapczanu – w co warto zainwestować?

Ciekawym dodatkiem, który znacznie podnosi komfort spania a także pozwala na dłużej zachować jego dobry wygląd jest dodatkowy topper kładziony na wierzch tapczanu. Pomysł ten zaczerpnięto z łóżek kontynentalnych, w których również główny materac jest tapicerowany. Dodatkowy, cienki materac jest w obu tych przypadkach jedynym materac, z którego można zdjąć i wyprać pokrowiec.

Niektóre modele posiadają opcję dokupienia  poduszek dekoracyjnych z obiciem z tkaniny tapicerskiej. Warto rozważyć taką możliwość gdyż taki dodatek może ciekawie dopełnić całość.