ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Jak zarządzać siecią połączeń kolejowych?

15 kwi

Jak zarządzać siecią połączeń kolejowych?

Profesjonalne systemy sterowania ruchem kolejowym z pewnością będą wymagały zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań elektronicznych oraz komputerowych.

Warto zwrócić uwagę iż liczba torów, połączeń oraz całej automatyki związanej z ruchem kolejowym jest bardzo duża. Dlatego też system potrzebuje odpowiedniego nadzoru, rozwiązań które pozwolą na zoptymalizowanie połączeń kolejowych, ale także musi on prowadzić nadzór w taki sposób aby ruch odbywał się w sposób bezpieczny.

Jak zarządzać siecią połączeń kolejowych?

Zautomatyzowane sterowanie ruchem kolejowym

Należy przygotować odpowiednie drogi przebiegu, także należy informować maszynistów oraz zawodowców na temat możliwości poruszania się pociągów, powinna być wprowadzona odpowiednia na sygnalizacja służąca do zatrzymywania składów, także system powinien posiadać zabezpieczenia które nie pozwolą na kolizje. Maszynista powinien wiedzieć jaką prędkość może rozwijać na danym odcinku, powinien także otrzymać informację czy dany tor jest przejezdny, czy może się nim bezpiecznie poruszać, Oczywiście będą służyły do tego sygnalizacje zewnętrzne ale także będzie otrzymywał taką informację w środku składu.

Oczywiście należy zadbać o odpowiednią komunikację pomiędzy wszystkimi elementami automatyki kolejowej, w tym wypadku nastawnia musi łączyć się ze wszystkimi elementami, światłami, znakami tak aby móc poinformować maszynistę przykładowo o zmianach w ruchu. Dlatego też system sterowania ruchem kolejowym nie powinien posiadać żadnych opóźnień, wszystko powinno odbywać się w czasie rzeczywistym a zmiana jednego z elementów musi automatycznie powodować zmianę w innych częściach całej automatyki ruchu kolejowego. Warto zwrócić uwagę iż powinniśmy kłaść w tym przypadku nacisk na bezpieczeństwo, składy muszą poruszać się bezkolizyjnie, warto także zwrócić uwagę iż droga hamowania składu zwłaszcza towarowego będzie bardzo długa, dlatego też systemy sygnalizacji powinny być rozmieszczone w taki sposób aby maszynista miał odpowiednią ilość czasu na reakcję.

Z pewnością sterowanie ruchem kolejowym można obecnie bardzo unowocześnić, wybrać nowoczesne projekty które przewidują sterowanie elektroniczne, komputerowe dzięki czemu wszystkie dane będą szybko przetwarzane. Pozwoli to na lepszą optymalizację ruchu kolejowego, z pewnością będą to duże oszczędności czasu, co przełoży się na oszczędności finansowe.