ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Folia czy papa – co powinno się znaleźć pod pokryciem dachu?

30 lip

Folia czy papa – co powinno się znaleźć pod pokryciem dachu?

Wykończenie powierzchni dachu nie jest łatwym zadaniem. Nawet kiedy już wybierzemy materiał, który będzie pełnił funkcję ostatecznego pokrycia, pozostaje jeszcze kwestia tego, co znajdzie się pod nim. Odpowiednie zabezpieczenie połaci dachu to klucz do poprawnego montażu chociażby dachówek i jednocześnie gwarancja, że nasz dom będzie miał odpowiednią wentylację. Na co się więc zdecydować: na papę z deskowaniem, czy może jedynie folię?

Dlaczego należy zastosować warstwę wstępnego krycia?

W tej kwestii chodzi przede wszystkim o dwie rzeczy: szczelność i cyrkulacja powietrza. Bez względu na to, czy na naszym dachu wyląduje blacha trapezowa, czy może gont bitumiczny, cała powierzchnia musi być przygotowana na zamontowanie pokrycia. Nawet najtrwalszy materiał może nie zabezpieczyć dachu przed przedostawaniem się do środka wody. Zawilgocenie może prowadzić do powstawania szkodliwej pleśni, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy mamy użytkowe poddasze.

Jednocześnie para wodna musi swobodnie wydobywać się z wnętrza domu. Tylko dzięki temu sprawimy, że pokrycie dachu będzie trwałe i utrzyma się w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Papa czy folia?

Położenie papy na dachu wymaga pełnego deskowania ponieważ dach musi być wcześniej odpowiednio usztywniony. Gotowa papa z deskowaniem służy czasem jako ostateczne wykończenie powierzchni, ale, zgodnie z naszymi preferencjami, możemy wówczas przejść do montażu np. dachówek. W przypadku posiadania poddasza mieszkalnego, między deskowaniem a warstwą izolacyjną trzeba pozostawić szczelinę na ok. 2-3 cm, by zapobiec skraplaniu się pary wodnej.

W przypadku, kiedy to blachodachówka jest docelową formą pokrycia dachu, nie jest wymagane nałożenie papy z deskowaniem. Wówczas wystarczy się zdecydować właśnie na folię paroprzepuszczalną. Uszczelni ona powierzchnię, chroniąc połać przed przedostawaniem się pod nią deszczówki, a jednocześnie, dzięki swoim właściwościom, umożliwi swobodną cyrkulację powietrza. Nie musimy przy tym zachowywać wspomnianej szczeliny wentylacyjnej między izolacją a pokryciem, ponieważ folia doskonale spełni swoje zadanie.