ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Franczyza plusy i minusy wynajmu marki.

24 Wrz

Franczyza plusy i minusy wynajmu marki.

Inwestowanie we franczyzę ma wiele zalet, a także wady. Powszechnie znane korzyści z zakupu franczyzy obejmują gotową operację biznesową. Biznes ma wbudowaną formułę biznesową obejmującą produkty, usługi, a nawet mundury pracownicze i uznaną markę, taką jak McDonald’s.

W zależności od franczyzy firma franczyzowa może zaoferować wsparcie w zakresie szkoleń i planowania finansowego, a nawet u zatwierdzonych dostawców. Wady obejmują wysokie koszty rozruchu, a także bieżące koszty opłat licencyjnych. Idąc dalej za przykładem McDonald’s, szacunkowa łączna kwota pieniędzy, które kosztuje rozpoczęcie franczyzy McDonald’s, wynosi od kilka milionów złotych. Z definicji franczyzy wiążą się z bieżącymi kosztami dla firmy franczyzowej w postaci procentu sprzedaży lub przychodów. Odsetek ten może wynosić od 4% do 8%. Inne wady obejmują brak kontroli konkurencji na danym terenie. Nie mamy wpływu na ceny, zatem jeżeli w pobliżu powstanie konkurencyjny fast food konkurencyjnej firmy, nie mamy na to wpływu. Jeśli nie chcesz realizować czyichś pomysłów na biznes, możesz założyć własny. Zakładanie własnej firmy ma wiele potencjalnych korzyści, zarówno pieniężnych, jak i osobistych, jest jednak ryzykowne.

Zakładając własną firmę, działasz na własną rękę i wiele nie wiadomo. Czy produkt będzie sprzedawany? Czy klientom to się spodoba? Czy zarobię wystarczająco dużo pieniędzy, aby przeżyć? Statystyki pokazują, że 25% firm rozpoczynających działalność nie przetrwa pierwszego roku. Około połowa dotrze do piątego roku, a około 30% w ciągu dziesięciu lat. Ludzie kupują franczyzę, ponieważ model często działa. Oferuje ostrożnym przedsiębiorcom stabilny, przetestowany model prowadzenia udanego biznesu. Wymaga także od nich działania w oparciu o czyjś model biznesowy. Z pewnością franczyza to dobry pomysł na pierwszy biznes. Trzeba jednak przyzwyczajać się iż nie mamy wpływu na wiele spraw w prowadzonym biznesie, natomiast wszystkie zaprowadzane zmiany musimy szybko wprowadzać. Z drugiej strony firma której płacimy za franczyzę daje nam bardzo dużo, rozpoznawalną markę, przez co mamy darmową reklamę, oraz profesjonalne szkolenia pracowników.