ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Sztuczna inteligencja a prawo europejskie

8 sie

Sztuczna inteligencja a prawo europejskie

Wiele firm informatycznych dąży do stworzenia oprogramowania które mogłoby samo podejmować decyzje, ulepszać się, przewidywać problemy oraz je rozwiązywać.

Wiele firm na całym świecie chce stworzyć w pełni działającą AI czyli sztuczną inteligencję, która będzie dużym przełomem w świecie komputerów. Pozwoli na uczenie się maszyn, co może doprowadzić do bardzo szybkiego rozwoju technologii, badań naukowych będzie to miało duży wpływ na wszystkie obszarów naszego życia.

Sztuczna inteligencja a prawo europejskie

Prawne aspekty związane ze sztuczną inteligencją

Warto zwrócić uwagę, że obecnie w Polsce ani w Unii Europejskiej nie ma konkretnych regulacji prawnych, które określałyby co możemy wykorzystać, do czego możemy się posunąć tworząc sztuczną inteligencję. Często regulacje prawne nie nadążają za technologią, odkryciami naukowymi, które tworzą nową rzeczywistość. Mogą być to przykładowo regulacje związane z RODO, może być to sytuacja kiedy sztuczna inteligencja zacznie wykorzystywać w nieprawidłowy sposób dane osobowe z własnej bazy lub też będzie je pozyskiwać przykładowo ze stron internetowych. Byłoby to niezgodne z prawem, dlatego firmy które chciałby stworzyć sztuczną inteligencję powinny pamiętać, że algorytmem może nie zrozumieć pewnych ograniczeń prawnych czy etycznych, które obecne są w naszym świecie. Maszyna może dążyć do jak najłatwiejszego rozwiązania problemu, łamiąc przy tym przepisy prawne, co mogłoby wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla twórców oprogramowania.

Innym zagrożeniem mogłyby być próby nieautoryzowanego dostępu przez oprogramowanie, które poszukiwał by informacji, różnego danych różnego rodzaju danych na zewnętrznych serwerach. Mogłoby dojść do próby złamania hasła, co mogłoby wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Dlatego sztuczna inteligencja nie może rozwijać się bez odpowiedniego nadzoru.

„Obecnie w Polsce i w UE nie mamy powszechnie obowiązujących reguł (ustaw, rozporządzeń czy dyrektyw UE), które jednoznacznie przesądzałyby, co wolno, a czego nie wolno przy tworzeniu i wykorzystywaniu sztucznej inteligencji.” – Maciej Kubiak.

Firmy które wdrażają rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji powinny zapoznać się z artykułami takimi jak „Biała księga w sprawie sztucznej inteligencji. Europejskie podejście do doskonałości i zaufania”. Dodatkowo dostępne są również materiały przygotowane przez Parlament Europejski oraz Radę Europejską np: „Promowanie europejskiego podejścia do sztucznej inteligencji”. Dzięki temu możemy zapoznać się z podstawowymi wytycznymi które warto stosować w czasie wdrażania tego rodzaju nowoczesnych systemów inteligentnych.