ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Kwiat bromelia

9 gru

Kwiat bromelia

Kwiat bromelia jest wiecznie zieloną, tropikalną rośliną. Istnieje ponad 60 gatunków. Ameryka Łacińska jest uważana za jej ojczyznę.

Jego mięsiste liście są zbierane w gnieździe, z którego wyrasta szypułka. Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne i przetrwanie w różnych warunkach ogrodnicy uwielbiają je uprawiać i wytwarzać bukiety kwiatów.

Jak dbać

Trylogia Nomów rośnie dobrze i rozwija się w domu. Jest mało wymagająca i bezpretensjonalna. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad dotyczących treści.

Lekkość

Trylogia Nomów jest dobra w pokojach z jasnym rozproszonym światłem. Rośnie i dobrze się rozwija na wschodnich i zachodnich parapetach. W południowych oknach roślina jest osłonięta przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, w przeciwnym razie na liściach mogą pojawić się oparzenia.

Od strony północnej i zimą instaluje się dodatkowe oświetlenie w postaci świetlówek, a światło jest wysyłane do sufitu.

Tryb temperaturowy

W sezonie wiosenno-letnim optymalna temperatura wynosi 20–25 stopni, a w okresie jesienno-zimowym 16–19 stopni. Temperatura nie powinna spaść poniżej 12 stopni, roślina może zamarznąć i umrzeć.

Lepiej nie zabierać rośliny na balkon lub do ogrodu, ponieważ nie toleruje ekstremalnych temperatur.

Jak podlewać

PhotoBromeliad należy do roślin higrofilnych, dlatego często jest podlewany. Codziennie w gorące letnie dni.

Aby nie przepełnić rośliny, gleba jest lekko wysuszona, ale w misce powinna znajdować się stała woda.

Zimą podlewanie zmniejsza się do 1 raz w tygodniu.

Woda jest używana na postoju, filtrowana lub w temperaturze pokojowej.

Podlewanie nie tylko gleby rośliny, ale także wylotu. Okresowo dodawaj do niej wodę i czyść ją raz w miesiącu wacikiem.

Nawożenie odbywa się również przez wylot. Karmią roślinę zimą 1 raz w ciągu 2-3 miesięcy, a podczas kwitnienia, a latem 1 raz w ciągu 14-20 dni. Do nawozów używaj płynnych środków do kwitnienia roślin domowych.

Wilgotność powietrza

Trylogia Nomów uwielbia wysoką wilgotność w pomieszczeniu, nie mniej niż 70%. Roślinę opryskuje się codziennie rano i wieczorem. Pojemnik z wodą lub nawilżaczem jest zainstalowany obok garnka. Doniczkę można postawić na palecie z kamykami lub ekspandowaną gliną.

Roślina otrzymuje tlen przez liście, więc raz w tygodniu są one czyszczone z kurzu wilgotną szmatką lub gąbką.

Ziemia pod kwiat

photo Bromeliad potrzebuje kwaśnej, oddychającej i przepuszczalnej dla wody gleby.

Nie sadzić w glebie ogrodowej. W kwiaciarni można kupić podłoże do storczyków, ale aby roślina lepiej się przystosowała, dodaj do niej torf i piasek.

Gleba może być przygotowana niezależnie, w tym celu są mieszane w tej samej proporcji: liściasta, podmokła gleba, próchnica, kora drzewna i węgiel drzewny. Aby stał się bardziej luźny, torfowiec dodaje się w postaci zmiażdżonej.

Jak przeszczepić?

Przeszczep jest przeprowadzany tylko w razie potrzeby, gdy tylko korzenie zatłoczą się w doniczce i wybrzuszą. Najczęściej przeszczepiany raz na 2-4 lata. Wykonaj procedurę w pierwszych miesiącach wiosny. Garnek jest kupowany bardziej niż poprzedni, najlepiej z ceramiki lub drewna.

Proces składa się z następujących kroków:

Na dnie doniczki leżała warstwa drenażowa z rozszerzonej gliny, a na wierzchu lekko zwilżonej ziemi.

Roślinę ostrożnie usuwa się ze starej doniczki i ostrożnie wypuszcza ze starej gleby.

Trylogia Nomów jest umieszczana na środku doniczki i przykryta ziemią.

Powierzchnia podłoża jest lekko ubita.

Następnie roślina jest obficie podlewana i umieszczana w stałym miejscu.

Hodowla

Aby uzyskać nową roślinę, bromeliadę można rozmnażać w domu. Można to zrobić na dwa sposoby:

Pędy Gdy tylko roślina zaniknie, u podstawy rozety pojawiają się nowe pędy – kiki. Nie dotykają ich przez 2-3 miesiące i czekają, aż staną się silniejsze. A następnie pokroić ostrym nożem, a miejsce cięcia posypuje się węglem drzewnym. Mieszankę torfu i piasku wlewa się do pojemnika, a procesy są sadzone. Top pokryty folią. Okresowo nawilżaj i wentyluj. Po pojawieniu się nowych liści szklarnia jest usuwana. Rootowanie następuje w ciągu 1-2 miesięcy. Po roku roślina jest przesadzana na nową glebę. Pierwszego kwitnienia można spodziewać się po dwóch latach.

Nasiona Złożony i nieskuteczny sposób. Nasiona zakupione w sklepie. Siej nasiona tylko w oczyszczonej glebie. Zbiornik jest wypełniony podłożem z blachy, torfowca i piasku. Nasiona są umieszczane na górze. Przechowywać w półcieniu i regularnie nawilżać ziemię. Pierwsze pędy pojawiają się po 3-4 tygodniach. Ich zbiór odbywa się po pojawieniu się trzech liści. Są one przesadzane do stałego miejsca po 2-3 miesiącach. Kwitnienie następuje za 5-10 lat.

Propagowanie Nomii w domu nie jest trudne, najważniejsze jest, aby wybrać właściwą metodę.

Wyblakłe, co dalej?

Po zakwitnięciu roślina umieszcza się w zaciemnionym pomieszczeniu o temperaturze około 18 stopni, gdzie pozostawia się ją do samodzielnego wyschnięcia. Następnie kwiat jest cięty, a korzenie są podlewane przez kilka dni i spryskiwane z góry. Po chwili pojawiają się nowe pędy, które, gdy tylko wyrosną o jedną trzecią dorosłej rośliny, są odcinane i wykorzystywane do rozmnażania. Trylogia Nomów Kwitnie tylko raz w życiu.

Znaki i przesądy

Trylogia Nomów pomaga pozbyć się złych myśli i koncentruje się na pozytywnym myśleniu. Poprawia atmosferę domu i zapewnia spokój ducha. Absorbuje dwutlenek węgla i nasyca powietrze tlenem. Przynosi szczęście w kreatywności i karierze. Pomaga radzić sobie z depresją i złym snem.