ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

[email protected]

Jak efektywnie zarządzać firmą?

13 paź

Jak efektywnie zarządzać firmą?

Na umiejętne zarządzanie przedsiębiorstwem wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest wytworzenie odpowiedniej kultury organizacji z nastawieniem na zespół i pracowników. Nastąpiło przewartościowanie systemów firm, które musiały się dostosować do innej rzeczywistości niż jeszcze dwa lata temu.

Choć praca zdalna była możliwa w czasach przed wybuchem pandemii koronawirusa, era post-pandemiczna przyczyniła się do znacznego wzrostu osób, które na taki model się decydują. Niestety są branże – jak chociażby gastronomiczna – które nie do końca mogą pozwolić sobie na to rozwiązanie.

Strategia to klucz do sukcesu

Praca w czasach pandemii dobitnie pokazała, na jakie czynniki mogą być narażone firmy – utrata klientów czy czasowe zamknięcie lokali. W cyklu życia przedsiębiorstwa przychodzi czas na zmianę. Przekształcenie modelu biznesowego może przerażać, jednak należy się z nim liczyć. Dostosowanie go do zmieniających się realiów może okazać się kluczowe w dalszym funkcjonowaniu firmy. Dzięki postępującej cyfryzacji biznesu wiele firm decyduje się także na wdrażanie systemów usprawniających pracę przedsiębiorstwa. Więcej na temat nowych technologii można znaleźć na stronie agnieszkarackiewicz.pl, gdzie autorka przybliża przedsiębiorcom temat systemów ERP.

Odpowiednia strategia pozwala uniknąć wielu błędów. Zarządzający powinni mieć zaplanowany scenariusz na wypadek gdyby biura ponownie zostały zamknięte. Ponadto mieć gotowe rozwiązanie, które sprawdzą się w momencie, gdy większość pracowników nie będzie chciała wracać do dawnych miejsc pracy. To powoduje całkowitą zmianę komunikacji w firmie. Teraz większość dokumentów i ustaleń zostało przeniesionych do przestrzeni cyfrowej. Ten problem nie dotyczy jedynie organizacji wewnątrz, ale obejmuje także relacje z kontrahentami.

Jakie pytania należy postawić sobie przed zmianą modelu biznesowego?

  • Jak dzięki obecnemu modelowi biznesowemu mogę maksymalizować zyski firmy?
  • Jaką strategię najlepiej przyjąć w obecnych czasach?
  • Czy zmienić formę współpracy ze wspólnikami oraz klientami?

Dobrze naoliwiona maszyna

Właśnie tak powinno funkcjonować przedsiębiorstwo. Na wstępie należy prześledzić, jak wygląda sama struktura firmy i czy może warto w niej coś zmienić? W efektywnie zarządzanych firmach odchodzi się od wielopoziomowości. To rozwiązanie nie jest praktyczne. W czasach gdy płynny przepływ informacji jest kluczowy, może się okazać, że to działanie pochłania zbyt dużo czasu, a komunikat traci na aktualności. Metodyka zwinna zakłada, by koncentrować się na tych kwestiach, które są kluczowe z perspektywy organizacji. Należy dokonać pewnej klasyfikacji. Dlatego też sprawy o mniejszej wadze odkłada się na późniejszy termin. Procesy nie byłoby możliwe bez wyszczególnienia: zmiany struktury, przyspieszenia działania (tym samym skrócenia czasu realizacji) czy gradacji zadań do wykonania. Mowa tu o dojrzałych organizacjach. Te które nie są w tym położeniu muszą postawić nacisk na zwiększeniu świadomości procesów. Kwestie które należy przemyśleć to zwiększenie przychodów organizacji oraz struktura, pozwalająca na sprawniejsze działanie (księgowość, HR). Co więcej: zasady powinny być dostępne i jasne dla wszystkich osób w firmie oraz podlegać bieżącej weryfikacji.

Cyfrowy nomadyzm

Spore grono pracowników nie chce wracać do biur. Z tego powodu większość przedsiębiorstw musiała dostosować swój model pracy. Coraz rzadziej widzimy się twarzą w twarz. Zamiast tego wybieramy kontakt przy użyciu różnego rodzaju komunikatorów, co jest bardziej praktyczne i zapewnia swego rodzaju elastyczność.

Digitalizacji uległy dokumenty, a wydaje się, że jednym z częściej używanych przez firmy słów są uprocesowienie i automatyzacja. Do tego potrzeba także konkretnych narzędzi. Na temat nowoczesnego biznesu pisze autorka strony E-biznes oczami kobiety sukcesu, gdzie zamieszcza praktyczne sposoby na zarządzanie firmą. Technologia, Internet rzeczy, videorozmowy, praca z każdego miejsca na świecie – to zmiany, na które już teraz powinny być przygotowane firmy. Biznes powinien być przystosowany do funkcjonowania w każdych warunkach. Dzięki temu przedsiębiorstwa wypadają także bardziej atrakcyjnie dla potencjalnych pracowników, którzy cenią sobie komfort pracy poza biurem. Ponadto należy być gotowym na zmianę samej struktury organizacji – odchodzi się od wielopoziomowości na rzecz większej przejrzystości komunikacji.