ul. Stefana Batorego 3/21

32-332 Pruszków

8:00 - 17:00

Od poniedziałku do piątku

+48 6084439991

info@nei.com.pl

Jak zbudować siłownię domową w małym mieszkaniu?

26 cze

Jak zbudować siłownię domową w małym mieszkaniu?

Domowa siłownia to marzenie wielu osób, jednak jak je osiągnąć, gdy nasz metraż jest mocno ograniczony? Poniższy artykuł podpowie, jak zaplanować siłownie na niewielkiej powierzchni.


Jak zbudować siłownię domową w małym mieszkaniu?

Pierwszą rzeczą, o której warto pomyśleć, to zaplanowanie odpowiedniego miejsca dla sprzętu.

Może masz niewielką niewykorzystaną przestrzeń w sypialni, pokoju gościnnym, salonie lub garażu. Po podjęciu decyzji- wykonaj pomiary i spisz je lub naszkicuj plan z dostępną przestrzenią. Dzięki temu będziesz mieć pomysł na to, na jaki sprzęt do ćwiczeń możesz sobie pozwolić. Dobrze jest też przemyśleć do jakiego rodzaju treningu będziesz wykorzystywał daną przestrzeń. Pilates, podnoszenie ciężarów, cardio albo rowerek wymagają zupełnie różnego metrażu.

Po drugie, warto zastanowić się, czy możemy wykorzystać sprzęt wielofunkcyjny, z pomocą przyjdą sklepy ze sprzętem sportowym https://sport-blast.pl/, na których można przejrzeć ofertę z urządzeniami do ćwiczeń. Zdecydowanie jedną z najlepszych inwestycji w małej przestrzeni jest zakup sprzętu wielofunkcyjnego, który umożliwi nam optymalne wykorzystanie miejsca w domu. Warto również zakupić sprzęt składany, który często zajmuje bardzo mało miejsca i może być przechowywany, na przykład pod łóżkiem lub w szafie.

 

Następnie trzeba zaplanować, jak przechowywać sprzęt do ćwiczeń na małej przestrzeni. Ze względów bezpieczeństwa i z punktu widzenia aranżacji wnętrz, znalezienie miejsca na sprzęt do ćwiczeń może być trudne, szczególnie na małej przestrzeni. Są jednak ciekawe opcje na przechowywania sprzętu, które rzeczywiście wyglądają dobrze i pomagają w organizacji przestrzeni. Najlepiej jest przechowywać sprzęt w szafie, na ścianie lub na półce- jeśli to możliwe. Na przykład: półki z koszami na wolne ciężary, haczyki na maty do jogi albo mały schowek na ręczniki, odzież lub buty oraz inne akcesoria.

Odnośnie aranżacji przestrzeni, warto pomyśleć o harmonicznej, najlepiej jasnej kolorystyce lub pogrupowanie danych elementów według kolorów. Jest to przyjemniejsza dla oka opcja i siłownia nie będzie wyglądać chaotycznie. Kolejnym pomysłem jest użycie lustra, które nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale i pomoże w treningu. Bardzo dobrze sprawdzają się lustra o pełnej długości.

Niezależnie od przestrzeni, jaką posiadamy, zawsze można zorganizować nieco miejsca na ćwiczenia w domu. Od nas zależy jakie kryteria weźmiemy pod uwagę i na jaki sprzęt zdecydujemy sie ostatecznie. Przestrzeń nie powinna nas ograniczać, gdyż ruch to zdrowie i należy dbać o aktywność fizyczną jak najczęściej.